ABD Başkanı Biden 1,7 trilyon dolarlık bütçe tasarısını imzaladı

ABD federal hükümetine 2023 mali yılının sona ereceği 30 Eylül 2023’e kadar finansman sağlayacak bütçe tasarısı, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinde onaylanmasının akabinde Lider Biden’ın imzasına sunuldu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, kelam konusu tasarının Biden tarafından imzalandığı bildirildi.

Biden da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “tarihi bir ilerleme yılı sona ererken” iki partinin de takviyesini alan bütçe tasarısını imzaladığını belirtti.

Bütçenin tıbbi araştırmalara, güvenliğe, gazilerin sıhhat hizmetlerine, felaketten toparlanmaya ve bayana yönelik şiddet yasası fonlarına yatırım yapılmasını öngördüğünü kaydeden Biden, bütçe ile Ukrayna’ya da değerli dayanak sağlanacağını aktardı.

Biden, “2023’te daha fazlasını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

UKRAYNA’YA YARDIM

Aylarca süren müzakerelerin akabinde üzerinde uzlaşmaya varılan bütçe paketi, 772,5 milyar dolarlık savunma dışı harcamalar ile 858 milyar dolarlık savunma finansmanını içeriyor.

Söz konusu bütçe tasarısında, Ukrayna’ya yönelik 45 milyar dolarlık askeri, insani ve ekonomik yardım da yer alıyor.

Federal hükümet çalışanlarının devlete ilişkin aygıtlara TikTok indirmesini yasaklamaya yönelik düzenleme de bütçe tasarısında bulunuyor.

Bütçe tasarısında ayrıyeten, ülke genelinde toplulukların kuraklık, kasırga, sel ve orman yangını üzere doğal afetlerin akabinde toparlanmasına yardımcı olmak maksadıyla yaklaşık 40 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir