CHP ’de 2. tur stratejisi ‘daha sert, siyasi, negatif’ olacak

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi’nde 14 Mayıs seçimlerinin tamamlanıp cumhurbaşkanlığı yarışının ikinci çeşide kalmasının netleşmesinin akabinde başlayan çalışmalarda sona gelindi. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geride kalan üç günde attığı birinci adım ortaya çıkan tablonun nedenlerini “anlamak” üzerine oldu. Parti kurmaylarıyla, bağlantı ajanslarıyla bir dizi toplantı yapan Kılıçdaroğlu ve grubu yeni seçim stratejisi oluşturdu.

‘YENİ BİR TELAFFUZ İHTİYACI’

CHP’li kurmaylara nazaran cumhurbaşkanlığı yarışının ikinci çeşide kalma ihtimali “akıldan çıkarılmayan bir gerçek” olarak 14 Mayıs seçimlerinden evvel de biliniyordu. “Bu duruma hazırlıklı olunmadığı” değerlendirmelerinin doğru olmadığını belirten parti yöneticilerine nazaran Kılıçdaroğlu’nun 50+1’e en yakın isim olması halinde izlenecek strateji üzerine çalışmalar da yapılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun birinci tıp yarışını ikinci sırada bitirmesiyle “yeni bir telaffuz ihtiyacı” açığa çıktığını belirten kurmaylara nazaran “dümen tam kırılmasa da” Kılıçdaroğlu’nun “daha sert söylemler” üretmesinin kapısı seçim sonuçlarıyla birlikte aralandı.

‘MİLLİYETÇİ SEÇMENLERİ İKNA ETME’ MERKEZDE

Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarının akabinde cumhurbaşkanı yardımcısı adayları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’la birlikte ikinci tıp stratejisine dair uzun toplantılar gerçekleştirdi. Milliyetçi seçmenleri ikna etmeyi merkeze alan bir kampanyanın masaya yatırıldığı görüşmelerde bilhassa gençler ve bayan seçmenler için de daha farklı bir strateji benimsenmesi gerekliliği vurgulandı. İmamoğlu ve yakın grubunun kampanya sürecinde daha tesirli olması sonucunun çıktığı toplantıların akabinde Kılıçdaroğlu, kelam konusu adımları Millet İttifakı’nı oluşturan öteki önderlerle de CHP Genel Merkezi’nde yaptığı toplantıda paylaştı.

‘DAHA NEGATİF KAMPANYA’

CHP’li kurmaylara nazaran Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı yarışını birinci cinste kazanarak bitirememesinin temel nedeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin Millet İttifakı’nı “terörle iş birliği” propagandasının seçmende karşılık bulması. İktidarın “terörle iş birliği suçlamasını”, yürüttükleri “pozitif” kampanya nedeniyle dikkate almadıklarını, süreci polemiklere boğmamak için net karşılık vermediklerini belirten kurmaylara nazaran ikinci cins farklı olacak. Buna nazaran yeni kampanyada AK Parti’nin yarattığı problemleri ve Cumhurbaşkanının tekrar kazanması durumunda yaşanacakları anlatan “daha negatif” ve “sert söylemler” açığa çıkacak. Terör suçlamasına AK Parti’nin geçmişte yaptıkları ortaya konularak “daha somut” cevaplar verilecek. Bilhassa mültecilere yönelik siyasetlerde “daha keskin” tabirlerin kullanılması beklenen süreçte “terör konusunda iktidarın gerçek yüzü de” açığa çıkarılacak.

MİTİNGLER YERİNE YAKIN MARKAJ

Millet İttifakı’nın ikinci cins stratejisinde bir öbür başlık da mitingler. Kalan kısa müddette miting yerine birebir teması önüne koyan ittifak bu çerçevede tüm vilayet ve ilçe örgütleri ile eski milletvekillerini alanda görevlendirdi. Seçim sonuçlarına nazaran daha dezavantajlı olunan bölgelere odaklanacak olan ittifak bileşenleri milliyetçi muhafazakâr seçmenlerin ağır yaşadığı yerlerde daha çok çalışma yapacak. Birinci cins kampanyasında “daha pozitif” seçim afişleri kullanan ittifak, ikinci çeşitte bunun yerine somut bildirilerin içerdiği afişler hazırlayacak.

CHP’DE ‘UMUTSUZLUK’ HAVASININ BİLAKİS DÖNECEĞİ BEKLENTİSİ HAKİM

CHP’de gündem olan bir öteki başlık da birinci cinste Kılıçdaroğlu’na oy veren ancak ikinci çeşitte sandığa “küsme” ihtimali olan seçmenler. 28 Mayıs seçimleri yaklaştıkça “umutsuzluk” havasının aksine döneceği beklentisinin hâkim olduğu CHP’de “değişim rüzgarının daha besbelli hissettirilmesiyle” muhalif seçmenler tekrar sandığa gidecek.

AK PARTİ’NİN ‘REHAVETİ’ AVANTAJ OLABİLİR

CHP’li kurmaylara nazaran ikinci tıpta atılacak adımlara paralel bir beklenti de AK Parti’nin birinci çeşitte elde ettiği sonucun akabinde açığa çıkan “rehavete” kapılma ihtimali. Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın ve AK Partililerin yaptığı açıklamalarla “seçimin kazanıldığı” algısının AK Partili seçmende oluştuğunu, bunun sonucunda ikinci cinste sandığa gitme oranında bir düşüşün yaşanabileceğini söz eden CHP’lilere nazaran “Üç hilali” yani MHP’yi pusulada göremeyecek olan seçmenlerin bir kısmı da birinci tıptaki takviyesi Erdoğan’a vermeyecek. Buna nazaran AK Parti’de açığa çıkan “rehavet” ve “MHP seçmeninin” ikinci cinste sandığa gitmeme ihtimali de bir avantaj yaratabilir.

LİDERLERDEN AÇIKLAMA GELMEDİ

CHP’deki üç günlük ağır mesainin akabinde belirlenen ikinci tıp stratejisi Millet İttifakı önderleriyle de paylaşıldı. Yaklaşık üç saat CHP Genel Merkezi’nde görüşen başkanlar toplantının akabinde ortak açıklama yapmadı. Önderlerin ikinci çeşitte atılacak adımlara dair partilerindeki kurmayları bilgilendireceği öğrenildi.

MİLLET İTTİFAKI ÖNDERLERİ SEÇİM GECESİ SANDIK BAŞINDA OLACAK

CHP Genel Merkezi’nde ikinci çeşit stratejisine dair toplantı yapan Millet İttifakı başkanları seçim güvenliğine dair de karar aldı. Edinilen bilgiye nazaran 28 Mayıs’ta önderler seçim gecesi kurmaylarıyla birlikte belirlenen sandıkların başında olacak. Seçim güvenliği için okullardan görevlilerin ayrılmaması davetleri yapan başkanlar oy sayımıyla ilgili olumsuz bir durum çıkması durumunda açıklamalar da yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir