Denizbank ve İş Bankası Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı

Rusya ile alakalar ve muhtemel yaptırımlar piyasanın takip ettiği gündem hususları ortasında kıymetli bir yer tutmayı sürdürüyor.

ABD’nin Rusya’nın Mir isimli lokal ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına almasının akabinde Denizbank da Mir’de şu anda hizmet veremediklerini duyurdu.

Dün İş Bankası “OFAC açıklamalarını gördük, kıymetlendiriyoruz. Bu süreçte Mir operasyonunu askıya aldık” açıklamasını yapmıştı.

DENİZBANK’TAN AÇIKLAMA

İş Bankası’nın akabinde dün akşam Denizbank da “Şu anda hizmet veremiyoruz” açıklamasını yaptı.

Geçen hafta medyada, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB), 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusunda Türkiye üzerindeki baskıyı artırmaya hazırlandığı belirtilmişti.

Mir, Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilmişti. Türkiye’nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bank, Denizbank ve Halkbank Mir sistemine dahil olan bankalar ortasında yer alıyorlar.

VAKIFBANK DEĞİŞİKLİĞE GİTMİYOR

Öte yandan Financial Times’ın aktardığı habere nazaran, VakıfBank, İş Bankası’nın Mir faaliyetlerini durdurma kararı aldığına ait haberleri gördüklerini lakin siyasetlerinde ani bir değişiklik olmadığını belirtti.

Halkbank ve Ziraat Bankası ise yorum taleplerine şimdi karşılık vermedi.

Habere nazaran ayrıyeten Batılı yetkililer, ABD’nin Rusya’nın Mir isimli lokal ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına aldığını, Brüksel’in ise kaygılarını Türk yetkililere direkt iletmek için bir heyet oluşturduğunu belirtti.

RUS ÖDEME SİSTEMİ MİR NE DEMEK?

Vikipedia’nın aktardığına nazaran Mir, Rusya Merkez Bankası tarafından 1 Mayıs 2017’de kabul edilen yasa ile kurulan bir ulusal ödeme sistemidir. Şu anda çoğunlukla Aeroflot ve Rus Demiryolları üzere Rusya merkezli şirketler tarafından kabul edilmektedir, lakin Rus iştirakleri olan yabancı şirketler ortasında yavaş yavaş kabul görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir