Depremden bir gün önce İstanbul’a dönen profesör 15 yakınını kaybetti

İstanbul’da yaşayan Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan bir gün önceye kadar Antakya’da ailesini ziyaret etmeye gelmişti. Zelzeleden bir gün evvel İstanbul’a dönen Prof. Dr. Dalğıç, 15 yakınını kaybetti. Prof. Dr. Dalğıç, depremin akabinde tekrar Antakya’ya gitti. Mesleği gereği yer sıvılaşmalarını inceledi, taban güzelleştirmesi yapılan binalarda sıvılaşma kaynaklı çökme görmediğini belirtti.

“GERÇEKTEN ELVEDA OLDU”

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, zelzeleden evvelki gün Antakya’dan İstanbul’a döndüğünü belirterek, “Ben Antakyalıyım, ailem Antakya’da yaşıyordu. Sarsıntıdan bir gün önceye kadar oradaydım. İstanbul’a dönmeden evvel aileme ileti atarak ‘Elveda Antakya’ demiştim. Antakya’dan geçen Asi Irmağı’ndan fotoğraf gönderdim. Sahiden elveda oldu. Can kayıplarımız oldu, çok üzgünüm. Birinci dereceden 15 yakınımı kaybettim” dedi.

“2015 YILINDA İSKENDERUN’DA TABAN DÜZGÜNLEŞTİRME METOTLARINI ANLATTIM”

Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, 8 yıl evvel İskenderun’da taban sıvılaşması üzerine düzenlenen konferansta konuştuğunu belirterek, “2015 yılında İskenderun Belediyesi’ne yer düzgünleştirme yollarını anlattım. Hangi alanlarda tabanın nasıl iyileştirileceğine ait belediyede konferans verdim. Sarsıntıdan sonra incelediğimde ise kimi binalarda taban güzelleştirmesinin yapıldığını, bunların yıkılmadığını gördük. Yer çökmeden evvel hangi yerde nasıl iyileştirebileceğine dair bilgi vermiştik. Gidip gördüğümüz vakit güzelleştirme yapılanların yıkılmadığını gördük. 1992 Erzurum zelzelesinden bu yana taban sıvılaşmasını görüyoruz. Bunu önlemek için kesinlikle taban iyileştirmelerin yapılması lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir