Esad’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Ortak bir strateji geliştirilmeli

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asğar Haci ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Suriye devlet ajansı SANA’nın aktardığına nazaran Esad, Türkiye ile bağlara değindi.

Şam-Ankara ortasındaki ‘normalleşme’ müzakerelerinde, Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilme maksadına odaklanılması gerektiğini lisana getirdi. Esad, Suriye’nin müzakerelerdeki ana maksatlarının Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi ve ‘terörle mücadele’ olduğunu söyledi.

Türkiye-Suriye-Rusya-İran ortasındaki dörtlü toplantılar ve Astana görüşmelerinin ehemmiyetine dikkat çeken Esad’ın ofisinden yapılan açıklamada, şu tabirlere yer verildi: “Esad, bundan sonraki evrede, bilhassa ‘dörtlü toplantılar’ ve Astana yolunda uyumun değerinin altını çizerek, Rusya ve İran taraflarıyla işbirliği içinde, ister Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi olsun, ister terörle gayret ve diğer bahisler olsun, temelleri tanımlayan ve yaklaşan müzakerelerin dayandığı başlık ve gayeleri kesin olarak netleştiren ve bu adresler için bir vakit çerçevesi ve uygulama düzeneklerini belirleyecek ortak bir stratejinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir