T.C. kimlik numarasını ezberleme şekliniz 2,2,2,2,3 mü, 3,3,3,2 mi?İşte T.C. kimlik numarası ezberleme şekline göre zeka türleri

T.C kimlik numarası ezberleme haline nazaran zeka türleri… Pekala siz hangi zeka çeşidine sahipsiniz?

T.C kimlik numarası ezberleme çeşidine nazaran insanların beyinlerinin sol ya da sağ kısımlarını daha çok kullandıklarını ortaya koyan çalışmalar bir devir toplumsal medyaya da mevzu olmuştu. Beşerler hem kendilerinin hem de etraflarındaki bireylerin T.C kimlik numarası ezberleme çeşitlerine nazaran nasıl bir zeka çeşidine ilişkin olduklarını araştırırken, bir yandan da farklı ezberleme çeşitleri ortaya çıktı. Aslında bu durum sadece T.C kimlik numarası ezberlemek le ilgili değil. Beyninizin sayıları nasıl ilişkilendirdiğine bağlı olarak matematiksel zekanızın mı yoksa duygusal zekanızın mı daha ileride olduğunu ortaya koyan çalışmalar sayılar ile ilgili her durumda geçerli kabul ediliyor.

Tabii ki herkes için eşit olarak klasman belirleyebilecek etken ise T.C kimlik numaraları olarak karşımıza çıkıyor. 11 haneli T.C kimlik numarasını 2-2-2-2-3 formunda ezberleyenler ve 3-3-3-2 biçiminde ezberleyenleri kategorize eden bu araştırmalarda bir de çok daha farklı azınlık görülen zeka tipleri de ortaya çıktı Örneğin direkt olarak sayı kıymeti ile milyonlar ve binleri kullanarak T.C kimlik numarası ezberleyenler. Birçok farklı ezber çeşidi bulunuyorken, işte T.C kimlik numarası ezberleme çeşidine nazaran zeka cinsleri:

2-2-2-2-2-1 halinde ezberleyenler

T.C kimlik numarasını bu biçimde ezberleyen bireylerin dilbilimsel ve matematiksel zekalarının daha gelişkin olduğu kabul ediliyor. En yaygın ve en üstün zeka çeşidi olarak kabul edilen bu zeka cinsine ilişkin beşerler beyinlerinin her iki lobunu da etkin bir halde birlikte kullanabilir. Tesirli konuşma, çabuk öğrenme, sunum yapma ve tartışma yönetme üzere yetenekler bu zeka çeşidi kapsamı içerisindedir.

2-3-3-3 biçiminde ezberleyenler

T.C kimlik numarasını 2-3-3-3 halinde ezberleyen bireylerin toplumsal ve görsel zekalarının daha gelişkin olduğu kabul ediliyor. Daha çok sanata eğilimli insanların T.C kimlik numaralarını bu biçimde ezberledikleri bilinirken, bu insanların birebir vakitte istikamet ve yol bulma yeteneklerinin de öteki insanlara nazaran daha gelişkin olduğu ortaya konuldu. Görsel hafızaları gelişkin olan bu beşerler, bir yeri bir sefer ziyaret ettikten sonra elleri ile koymuş üzere bulabilirler tıpkı vakitte hafıza yetenekleri de görsellik ile çalışır ve bir şeyi görseller ile kodlayarak kolay kolay ezberleyebilirler.

2-3-2-2-2 halinde ezberleyenler

2-2-2-2-3 halinde ezberleyenler

Analitik zekası gelişmiş olan bu beşerler klasik IQ testlerinde epey başarılı sonuçlar alırlar. Mantık ve matematiğe dayalı süreçleri kısa müddette sonuçlandırabilirler ve karmaşık sorunlar onlar için bebeğin elimden şekerini almak kadar kolaydır. Bilgisayar programlama ve kodlama alanlarında çalışan insanların zekası bu çeşit içerisinde yer almaktadır. Satranç ve dama üzere oyunlarda başka insanlardan daha başarılı olan bu tip şahıslar grafik ve istatistik okuma konusunda da başarılıdırlar.

3-3-3-2 halinde ezberleyenler

Müzikal zekaları en gelişmiş beşerler bu tip şahıslar olarak kabul edilir. Ritmik kalıplar başka beşerler için hayli karmaşık yapılar iken bu beşerler için saniyelik süreçler demektir. Müzik ile güçlü bir ahenkleri olan bu beşerler performans ve kompozisyon alanlarında epey gelişmiş bir beyne sahiptirler. Birebir vakitte kendilerini söz etme konusunda çok başarılıdırlar. Beşerler ile uygun geçinen bu bireylerin duyusal zekaları çok ileridedir.

3-2-2-2-2 formunda ezberleyenler

T.C kimlik numarasını bu biçimde ezberleyen bireyler yalnızlıktan olabildiğince uzak olmaya çalışan toplumsal varlıklardırlar. Oldukları ortamda daima dikkat çeken ve olmadıklar her yerde gözlerin onları aradığı bireyler genelde bu tip zekaya sahip kişilerdirler. Liderlik özelliği gelişiş olan bu bireyler, genelde enerjik yapıları ile dikkat çekerler. Bireyleri tesir altına alma mühletleri en düşük olan zeka tipi bu zeka çeşidi olarak kabul edilir. Bağlantı konusunda başarılı olan bu beşerler, ika kabiliyetleri ile ortaya çıkan toplumsal zekalı bireylerdir.

3-3-2-3 biçiminde ezberleyenler

Matematiksel ve toplumsal zekanın birleştiği bu tıp beşerler, yapbozları kolay kolay bir ortaya getirerek çözmesi güç olayları sonuca ulaştırabilirler. Tümdengelim ve tümevarım yetenekleri gelişmiş olan bu beşerler, neden sonuç ilgileri kurmakta hayli başarılı kişilerdirler. Sorgulayıcı kişilikleri ile ön plana çıkan bu tip şahıslar, sayısal alanlarda ve mesleklerde kendilerini kanıtlamış kişilerdirler. Genelde çözümleme işlerinde çalışırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir