Kavacık Üzüm Festivali, binlerce kişiyi ağırladı

Karabağlar Belediyesi’nin kırsal kalkınmayı desteklemek ve Coğrafik İşaret Dokümanlı Kavacık Üzümü’nü dünyaya tanıtmak hedefiyle düzenlediği 10. Kavacık Üzüm Şenliği, ağır ilgi gördü. Pak havada gezinmek, doğal ve taze lokal eserler satın almak isteyen binlerce İzmirli, iki gün boyunca köye akın etti. Konuklar, köylülerin stantlarından alışveriş ederken Karabağlar Belediyesi’nin düzenlediği farklı etkinliklerde, keyifli saatler geçirdi. Müzikli balon, köpüklü balon, illüzyon şovları çocuklarla buluştu. Ziyaretçiler Kavacıklı Ressam Meryem Düzgünkaya Fotoğraf Sergisi’ni, Karabağlar Kent Konseyi’nin el işi eserler kermesini gezdi. Ayrıyeten Küme Mevce konseriyle de gönüllerince eğlendiler. Maskot Bando ve animasyon şovları de gün boyunca sürdü.

GÜBRE TEŞEKKÜRÜ

Festival kapsamında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu üretici stantlarını tek tek ziyaret ederek, köylülere bol kar dilediler. Üreticiler de, Karabağlar Belediyesi’nin üretim dönemi öncesi yaptığı gübre dayanağı nedeniyle Lider Selvitopu’na teşekkür ettiler. Üreticiler, “Üretim maliyetlerimiz çok arttı. Gübre alamaz hale gelmiştik. Dağıttığınız gübreler Hızır üzere yetişti. Sayenizde eserlerimiz çok kaliteli oldu. Sağolun, varolun” tabirlerin kullandılar.

“KÖYÜMÜZE VE ÜZÜMÜMÜZ SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Başkan Selvitopu da bu tablodan ötürü çok memnun olduklarını belirterek, gübre dağıtımına gelecek yıl devam edeceklerini söyledi. Üretimi ve üreticiyi desteklemeyi sürdüreceklerini vurgulayan Lider Selvitopu, “Temel amacımız ziraî üretimin sürmesi ve köylümüzün ekonomik münasebetlerle yerlerinden yurtlarından olmaması. Kendine has tadı ve aroması olan Kavacık Üzümü’ne, köyümüzün bedellerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

10. şenliğin baştan sona yenilenen köy meydanında yapıldığını hatırlatan Lider Selvitopu, gelecek aylarda da Kavacık sokaklarında güzelleştirme, güzelleştirme çalışmaları yapacaklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir